  • FOV-873007A 美国M3A1半履带卡车 - FOV版
  • 美国M3A1半履带卡车 - FOV版
1/1
1/72 U.S. M3A1 Half-track
Item number FOV-873007A
Scale 1:72
Country /Region United States
Campaign June 1944, Normandy
Materials polystyrene
Weight (gram /oz.) 160 gram / 5.64 oz
Size (mm /inch) 87 x 33 x 43 mm / 3.43 x 1.30 x 1.69 in.
Get 3.00 W-coin
Received successfully
Coupon Code
CONTINUE SHOPPING
Reviews
0 Sold
Member's download
Quantity:
  • Introduction & Background
From 1932 to 1940, the United States successively manufactured T-1, T-8, and T-14 half-track armored vehicles. Later, the T-14 was shaped into an M2 half-track vehicle, mainly used as a reconnaissance vehicle and a tractor. The T-8 is typed as an M3 half-track armored personnel carrier. These vehicles were used extensively during World War II. Later, more than 10 countries and regions equipped American-made half-track armored vehicles. Along with M3A3 and M4A4 tanks, the Chinese Army in India also received a certain number of M3A1 half-track armored fighting vehicles from 1943 to 1944. This vehicle has a total combat weight of 6.8 tons, a crew of 3, a crew of 11, and a tank 12.7mm anti-aircraft machine gun and 2 7.62mm machine guns. During the Liberation War, the People's Liberation Army also captured a small number of M3A1 half-track armored fighting vehicles.