  • FOV-873008A 德国三号战车N型 - FOV版
  • 德国三号战车N型 - FOV版
1/1
1/72 German Panzer III Ausf. N tank
Item number FOV-873008A
Scale 1:72
Country /Region Germany
Campaign May 1945, Norway
Materials polystyrene
Weight (gram /oz.) 180 gram / 6.35 oz
Size (mm /inch) 82 x 53 x 38 mm / 3.23 x 2.09 x 1.50 in.
Get 3.00 W-coin
Received successfully
Coupon Code
CONTINUE SHOPPING
Reviews
1 Sold
Member's download
Quantity:
  • Introduction & Background
The final model of Panzer III - Panzer III Type N
In 1942, the Panzer III's weak 50mm gun was no longer able to deal with Soviet tanks. In June of the same year, the German army began to plan to install a 75MM caliber artillery piece on the No. 3. The types of artillery and shells used were the same as the short-barreled model of the No. 4. It could not only fire high-explosive bombs, but also high-speed armor-piercing projectiles, which was superior to the original in terms of firepower. 60 times caliber 50mm artillery.
The original N-type tank was improved from the semi-finished J-type and L-type Panzer III tanks that were still in the production line. About 3 J-type tanks were modified; 447 L-type tanks were modified. Because of the good feedback from the troops, it was decided in November to modify the 75MM artillery on the Type III Panzer III tank. A total of 213 tanks were modified; the remaining 37 tanks were modified from some early battle-damaged Type III tanks.
Compared with the previous model, the No. 3 J type has a redesigned body and 50MM of armor installed. The driver has an improved observation port, and a newly designed air intake and engine cooling system are used in the lower body. The smoke grenade launchers were relocated to both sides of the rear of the vehicle. From April 1942, 20mm of additional armor was added to the front of the gun shield and the upper part of the hull. Since the No. 3 J model was installed, 60 times the 50mm cannon was also installed, which resulted in the length of ammunition being lengthened and the amount of ammunition available reduced.
The Type III tank L mainly uses a new torsion bar balanced gun recoil offset device to replace the original coil spring recoil mechanism. The armor in front of the turret is increased from 30mm to 57mm, and the lower part of the car body and the gun shield are also increased. The 20mm additional armor mentioned. The air inlets and covers were modified, the crew escape window on the hull, the loader's observation window on the shield and the side part of the turret were removed, and a device for transmitting engine heat from one vehicle to another was added. Type 41/42 anti-aircraft machine guns are also installed on the command tower, which has become the standard for all types.